ElektronikaPrzemysł

Jakie materiały chemiczne wykorzystuje się w produkcji elektroniki?

Artykuł partnera.

Materiały chemiczne w produkcji elektroniki są wykorzystywane coraz częściej i coraz chętniej, co wynika przede wszystkim z konieczności utrzymania jak najwyższej jakości wytwarzanych urządzeń i podzespołów bez drastycznego zwiększania kosztów produkcji. Wytwarzana współcześnie elektronika jest także coraz bardziej zminiaturyzowana i skomplikowana, co znajduje swoje odzwierciedlenie w automatyzacji procesów oraz wykorzystaniu nowoczesnych materiałów chemicznych na liniach produkcyjnych w celu zapewnienia ich powtarzalności, dokładności i czystości.

Materiały chemiczne w produkcji elektroniki – główne rodzaje

Spektrum materiałów chemicznych stosowanych w procesach produkcyjnych w branży elektronicznej jest bardzo szerokie. Poniżej wskazane zostały jedynie najważniejsze grupy produktów i materiałów tego typu, których używają praktycznie wszyscy renomowani producenci zespołów elektrycznych i elektronicznych.

Materiały do lutowania

W zależności od przeznaczenia lutowanej elektroniki oraz docelowych warunków, w jakich będzie ona pracować, w branży elektronicznej wykorzystuje się obecnie różnego rodzaju spoiwa i stopy lutownicze. Dostępne na rynku materiały do lutowania to przede wszystkim stopy bezołowiowe i zawierające ołów, a także szeroka gama past lutowniczych i topników. Właściwy dobór materiałów do lutowania pozwala poprawić wydajność procesu lutowania i zwiększyć precyzję montażu, co przekłada się na wyższą jakość końcowego produktu oraz optymalizację kosztów.

Kleje termoutwardzalne

Kleje termoutwardzalne stosowane w produkcji elektroniki stanowią alternatywę dla innych metod montażu zespołów elektronicznych w przypadkach, w których wykorzystanie tradycyjnych sposobów montażu może skutkować potencjalnymi uszkodzeniami, np. w przypadku montażu komponentów wrażliwych na wysokie temperatury. Kleje termoutwardzalne przeznaczone dla branży elektronicznej cechują się wysoką wytrzymałością mechaniczną, a także przewodnictwem elektrycznym i dobrą przewodnością cieplną.

Lakiery i zalewy do zabezpieczeń

Produkty należące do tej kategorii są w branży elektronicznej używane do skutecznego zabezpieczania wytwarzanych zespołów elektronicznych przed negatywnym oddziaływaniem zewnętrznych czynników, w tym wilgoci i korozyjnej atmosfery. Grupa ta obejmuje przede wszystkim zalewy dwuskładnikowe, lakiery zabezpieczające, lakiery akrylowe i poliuretanowe oraz elastyczne powłoki silikonowe.

Preparaty do mycia płytek, szablonów i urządzeń

Procesy montażu i lutowania elektroniki pozostawiają po sobie resztki i pozostałości, które bezwzględnie należy usunąć nie tylko z samych płytek, ale również z szablonów wykorzystywanych do nanoszenia past i klejów lutowniczych metodą sitodruku, a także samych urządzeń pracujących w liniach produkcyjnych. Preparaty do mycia elektroniki mogą bazować na wodzie lub na rozpuszczalnikach i muszą zapewniać skuteczne usuwanie zanieczyszczeń oraz być bezpieczne dla środowiska naturalnego zgodnie z obowiązującymi regulacjami w tym zakresie.

PB Technik – najwyższej klasy materiały chemiczne dla branży elektronicznej

PB Technik jest renomowanym dostawcą najwyższej klasy rozwiązań przeznaczonych dla producentów elektroniki. Firma jest obecna na rynku nieprzerwanie od 1991 roku, stale dostosowując swój asortyment do bieżących wymagań branży oraz potrzeb swoich klientów. Oferta PB Technik obejmuje bogaty asortyment urządzeń i produktów dla odbiorców z szeroko rozumianej branży elektronicznej, w tym najwyższej jakości materiały chemiczne wykorzystywane w produkcji zespołów elektronicznych i płytek PCB. Materiały chemiczne dostępne w ofercie firmy pochodzą od sprawdzonych, uznanych na rynku producentów światowych i spełniają najwyższe standardy jakości oraz są zgodne z obowiązującymi normami branżowymi i przepisami prawa.

Więcej informacji o materiałach chemicznych dla producentów elektroniki oraz pełną ofertę PB Technik można znaleźć na stronie internetowej firmy pod adresem https://pbtechnik.com.pl/